NASA’nın Uçan Dairesi – VZ-9 Avrocar


1952 yılında Amerikan Hava Kuvvetleri Avro Kanada isimli havacılık şirketini NASA’nın desteğiyle bir uçan daire yapması için yetkilendirir.

NASA Proje 1794 Kapak Resmi

Aracın pek çok özelliği olması bekleniyordu. Birincisi araç helikopter gibi yatay iniş kalkış yapabilmeliydi. Bu sebeplerle geliştirilen ve ayrıntılı bir araştırma neticesinde temeli oluşturulan gizli projenin ismi Proje 1794’dür.

Ayrıca düşük hızlarda yer hedefleri alçak irtifada vurabilmeli ve düşman bölgesine sızabilmeliydi.

Ama helikopter gibi savaş uçaklarına karşı savunmasız olmamalı gerektiğinde savaş uçakları gibi yüksek irtifa ve yüksek hıza ulaşabilmeli ve rahatlıkla düşman savaş jetlerini yok edebilmeliydi.

Ve son olarak dairesel biçimleri sayesinde savaş uçaklarının yapamadığı manevraları yapmalıydı

Bugün bile bu şekilde görev yapabilen bir hava aracı yapıldığı ortaya çıksa kara ve hava savaşı taktikleri tamamen değişmek durumunda kalacaktır.

Amerikan Ulusal Havacılık Müzesi’nde sergilenen prototip araç

Projenin ilk safhası olan 1952’den 1956’ya kadar geçen 4 yıllık süreçte birçok araştırma yapılmıştır.  1956 yılı proje raporunda ise oluşturulan dizaynın beklenenden çok daha iyi sonuçlar verebileceği anlaşıldıktan sonra prototip safhasına geçilmiştir.

Amerikan Raporlarından bazı görseller

Raporda yapılacak uçan dairenin 30 km yüksekliğe çıkabileceği ve sesten dört kat hızlı giderek saatte 5000 km hız yapmasının mümkün olduğu sonucuna varılmış.

Bundan sonra projede prototip uçan daire yapımına başlanır, değişik dizaynlar araştırıldıktan sonra iki prototip uçan daire yapıldığını biliyoruz. Biri NASA’da yapılan rüzgar tüneli testleri için diğeri ise uçuş testleri için dizayn edildi. Prototip araçların ağırlığı ise yaklaşık 2 tondu. Yakıtla birlikte ağırlıkları 3 tona yaklaşıyordu.

Prototip Rüzgar Testinde

Protipler uçan daireler VZ-9 Avrocar olarak isimlendirildi.

Uçan dairelerin temel uçuş prensibi karmaşık bir sıvı dinamik fenomeni olan Coandă etkisi ilkelerine dayanmaktaydı. 1952’den 1962’ye kadar süren 10 yıllık geliştirme sürecinde uçan daire prototipleri bir çok aşamalardan geçti.

Fakat uçan daire tasarımlarında birkaç problem vardı, pilotları son derece yüksek motor gürültüsünden de muzdaripti. Motora bu kadar yakın olan pilotlar neredeyse dayanılmaz derecede sıcaklıklara da maruz kalıyorlardı.

Ayrıca pilotların rahatça kullanamadığı aracın prototiplerin ise 60 km hızda dengesizleştiği rapor edildi.

Yapılması planlanan uçan dairelerin savaş alanlarını değiştirmesi umuluyordu.

NASA’dan gelen bir ekip proje hakkında birçok güncelleme önerdi ise de projenin geliştiricisi şirket Avro Canada’nın 1962 yılında faaliyetlerine son vermesi nedeniyle proje askıda kaldı.

Son aşamalarında ise Amerikan Kara Kuvvetleri Projeyi devralarak aracı bir hovercraft jeep’e dönüştürülmek istese de proje sonunda iptal edildi.

Bundan sonra Avrocar’ı geliştiren Avro Canada şirketinde tam anlamıyla bir beyin göçü yaşanır ve Projede görev alan birçok mühendis başta NASA olmak üzere Amerikan Hükümeti tarafından işe alınır. Bu projede  mühendislerin Gemini, Apollo başta olmak üzere birçok uzay programında çalıştığı da bilinmektedir. Ayrıca bu programda geliştirilen bazı teknolojiler için alınan patentlerin Boeing yolcu uçakları ile Lockheed Martin X-35 savaş jetlerinde kullanıldığı da biliyoruz.

Yazının burasına kadar yazdıklarımın hepsinin kaynağı vardı ve kaynak olarak bahsettiğim Amerikan hükümeti arşiv kayıtlarının ve görsellerinin ve avrocar’a ilişkin makalelerinin linkini açıklama bölümünün sonuna koydum. Meraklıları inceleyebilir.

Biraz da Komplo Teorisi yapalım.

1962 yılında projeye ilişkin açıklanan belgeler sona erer. Ama insan sormadan edemiyor, bu kadar yetenekli mühendislerle, 10 yıl boyunca kaynak aktarılan ve bir çok patent üreten bu proje gerçekten sona mı erdi? Ya da Amerikalılar bu projeye gizlice devam etti mi?

1947 yılında Roswell yakınlarında gerçekleştiği iddia edilen meşhur uçan daire kazasını hepimiz biliyoruz. Aklıma gelen diğer en önemli soru ise bu olaydan kısa bir süre sonra Amerikalılar uçan daire şeklinde uçak yapmaya çalışmasının tesadüf olup olmadığıdır? Benim şahsi fikrim bu hikayenin burada bitmediğidir ve gizli kapılar ardında devam ettiğidir. Siz ne düşünüyorsunuz yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlarınızı lütfen Youtube kanalımız aracılığıyla bize iletiniz.

Youtube kanalımıza abone olarak bizi takip edebilirsiniz.

Kaynaklar

Avro Canada VZ-9 Avrocar https://en.wikipedia.org/wiki/Avro_Canada_VZ-9_Avrocar

Orijinal Proje Raporları

Project 1794 Final Development Summary Report https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/1794.pdf

Program Planning Report Project 1794 Extension April 1957 https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/AFD-121113-017.pdf

Stress Analysis of 1/12 Scale Hovering and Transition Model September 1957 https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/AFD-121113-024.pdf

Flight Test Report 15 Haziran 1959 https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/AFD-070114-004.pdf

The Analysis of Avrocar in Nasa February 1961 https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/AD0271500.pdf

History of the Air Force Flight Center 1962 https://documents.theblackvault.com/documents/ufos/AFD-090218-144.pdf

Recent Posts