Postayla Çocuk Gönderme Olayları


Amerika’da 1900’lerin başında Posta idaresinin bireysel kargoları kabul etmesiyle  başladı. Artık normal insanlar mektuplar yerine valizlerini, reçellerini, sucuklarını kargoyla gönderebiliyordu. Fakat bu sistemin açıklarından faydalananlar çok oldu. Hatta bazı durumlarda insanlar çocuklarını postalamaya başladılar.

8 aylık James Beagle’in postalanması

Jesse ve Mathilda Beagle adındaki Ohio’lu bir çift, 8 aylık oğulları James’i  sadece birkaç kilometre uzakta yaşayan büyükannesine “postaladı”. Çocuklarını postalamak  çifte sadece 15 sente mal oldu. Bu ilginç hikayeyi kısa süre içinde gazeteler yaptı ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca, gibi benzer hikayeler zaman zaman ortaya çıkacaktı.

James Beagle’in postalanmasıyla ilgili gazete ilanı

Dört yaşındaki Charlotte May Pierstorff’in postalanması

Diğer bir ünlü bir vakada, 19 Şubat 1914’te Charlotte May Pierstorff adında dört yaşındaki bir kızın, evinden 73 kilometre uzaklıktaki dedesinin evine trenle “postalanması olayıdır.” Hikayesi o kadar efsanevi oldu ki, bir çocuk kitabı olan  Mailing May’a bile yapıldı .

Peki May’ın anne babası niye onu postaladı?

Çünkü postalamak tren biletinden almaktan ucuzdu. Esasında posta ücreti ödenerek tren bileti alınmıştı. Ayrıca May yalnız gitmiyordu Resmi Postacısı ise kuzeninden başkası değildi.

Buna benzer hikayeler bir süre devam etse de Posta idaresi bir süre sonra bebek ve çocuklarının artık posta yoluyla gönderilemeyeceğini resmen duyurmak zorunda kaldı.

Amerikan Posta İdaresi’nin çocuk kabul etmeyeceğine ilişkin gazete haberi

Az bilinen geçek hikayelerde görüşmek dileğiyle….
Yorumlarınızı lütfen Youtube kanalımız aracılığıyla bize iletiniz.

Youtube kanalımıza abone olarak bizi takip edebilirsiniz.

A Brief History of Children Sent Through the Mail

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/brief-history-children-sent-through-mail-180959372/

Recent Posts