Tuvalu Dünyanın En Şanslı Batan Ada Ülkesi ve Yeni Çılgın Projeleri


Tuvalu Hakkında Genel Bilgiler

BaşkentiFunafutiResmi Dillerİngilizce Tuvalu
Etnik Gruplar%96 Tuvalulu % 4 DiğerYönetim ŞekliParlementer Monarşi
Nüfusu 11,646Ülkenin Büyüklüğü26 km2
DinlerHristiyanlıkZaman DilimiUTC+12
Gayri Safi Milli Hasıla
(Ülke) Nominal
$32 million (2016)Gayri Safi Milli Hasıla
(Kişi başı) Nominal
$2,970 (2016)
Gayri Safi Milli Hasıla
(Ülke)

Alım gücüne göre
$39 million (2016)Gayri Safi Milli Hasıla
(Kişibaşı)

Alım gücüne göre
$3,566 (2016)
Kaynak : Wikipedia
Tuvalu Bayrağı

Yok olma yolundaki Adanın sadece ismi yılda 5 Milyon Dolar ediyor.

Tuvalu ülkesini bilmiyor olabilirsiniz? Ama twitch.tv sonundan TV ibaresinin Tuvalu’ya ait olduğunu ve nokta .tv internet adresinin adanın en büyük para kaynaklarından biri olduğunu biliyor muydunuz?

Peki adanın bu gibi şansları Küresel Isınma karşısında adayı kurtarmaya yetecek midir?

Pasifik Okyanusu’nun ortasında dünyanın 4. En küçük ülkesi olan Tuvalu yok oluş tehlikesi altındadır. Küresel ısınma neticesinde deniz seviyesi sadece 1 metre yükselirse ülkelerinin deniz altında kalacaktır.

“İyi yönetim ülkeleri kurtarır” olgusuna güzel bir örnek olan ada halkı sürekli çözüm üretmektedir. Bir sene çalışmazsalar adalarını geçindirecek ada hükümeti sürekli yeni projeler geliştiriyor. Halkı da çalışkan olan Tuvalular sürekli küçücük ülkelerini geliştiriyorlar.

Nüfusu 11.000 kişiden ibaret olan fakat ileri görüşlü Tuvalu halkı, adanın beklenmedik şansının yardımıyla acaba ülkelerini kurtarabilecek mi?

Tuvalu adasının uzaydan görünüşü

Bu küçücük adadan devlet olur mu demeyin? Tuvalular kendi kültürleri korumakta başarılı oldukları kadar bağımsızlıklarını da düşkünler. Hayata karşı gerçekçi yaklaşımları ve küresel ısınma felaketine karşı adalarını kurtarma mücadeleleri takdire şayan bir ulus Tuvalular.

Esasında bu video ve makaleyi hazırladığımda En Şanslı ve en Şanssız ada ülkesi başlığını kullanacaktım ama Tuvaluların açıkladıkları çılgın projeleri ve alternatif planları beni de şaşırttı.

1995 .tv’in kullanım hakları şans eseri Tuvalu’ya verildiğinde Tuvalu’da internet yoktu. Tuvalu’da internet kullanımı halen yaygın olmasa da .tv satışından gelen gelirler adanın iyi yönde değişmesine imkan verdiği gibi bu adanın en büyük ana gelir kaynağıdır.

Tuvaluların .tv  satışından yılda ne kadar mı para kazanıyorlar?

.tv hakkına ilişkin Tuvalu Posta Pulu

Tuvalular bir ter damlası dökmeden .tv haklarından bir senede kazandıkları para 5.000.000 Dolardır. Ayrıca seneye ajansları tekrardan değiştirme hakkına sahip olduklarından bu lisanstan aldıkları para daha da artacaktır.

Pekiyi Tuvaluların başka gelir kaynakları var mı? ve en önemlisi bu paralarla ne yapıyorlar?

Tuvalu’luların diğer en önemli gelir kaynakları balıkçılık, kullanılmayan balık sahalarının yabancılara kiralanması, yabancı ülke gemilerinde çalışan denizci hemşerilerinin gönderdiği paralar ile hediyelik posta pulu ve para satışıdır.

Adalarının neredesinde durursanız durun ülkenin tamamını görebilmenize rağmen küçük adalarına bir havalimanı ve bir hastahane sığdırmayı başaran Tuvalu, Dünya Bankası tarafında hızlı büyüyen ekonomiler arasında sayılmaktadır. Bu ada da herkes için eğitim zorunlu olup ve kendilerine yeten bir eğitim sistemi de oluşturmuşlardır. Tuvalu ülkesinin bugün %99’ü okur yazardır.

Tuvalular çalışmadan ne kadar yaşayabilir?

Tuvalu hükümeti doğru yönetim sayesinde adalarını geliştirmekle kalmayıp 1985’den beri kazandıkları paraların bir kısmını biriktirmektedir. Bugün tüm ada halkı işi bıraksa ve 3.5 sene çalışmasa da ülkelerinin onlara bakacak parası vardır. Tuvalu Emanet hesabında tutulan para sadece belirli şartlarda kullanılmaktadır.

Dünyanın belki de en sempatik Merkez Bankası Tuvalu’dadır.

Herşey iyi çok güzel de… Adaları batıyor ülke dağılıyor?

Bu güzel insanlar kaybolacak.. Sen bize hikaye anlatıyorsun diyebilirsiniz? Tuvaluların Adalarının batma sorunu nasıl çözülecek?

Tuvalu ada halkı başlangıçta BM’de ve olabilecek her yerde seslerini duyurmayı denediler fakat dünya halkını yani bizleri etkilemede başarılı olamadılar. İş başa düşünce kendi yapay adalarını yapmayı karar verdiler. Dubai’deki yapay adaylardan ilham alan Tuvalular adalarının bir kısmını denizden çıkaracaklarını toprak ile yükseltmeye karar vermişlerdir.

Yeni oluşacak adada neler mi olacak?

Adalarındaki Lagunu Dubai adalarından esinlenerek yükseltmeye karar veren Tuvalular ülkelerinin nüfusunun yarısı rahatlıkla taşıyabilecek yeni ada yapabilecek düşünmüşler ve ayrıntılı bir proje hazırlamışlardır.

Zaten sığ olan bu kısma adanın etrafından toprak toplanarak rahatlıkla doldurabileceklerini düşenen ada halkı, bu şekilde adalarının diğer kısımları su altında kalsa dahi kurtulabilecektir.

Suyun ve akıntıların yerini gösteren yeni adanın bügünkü haritası

Bu şekilde doldurulan alana bir güneş enerji santrali, bir liman, bir havalimanı, bir balık da yetiştirebilecekleri, yağmur suyu toplayan tatlı su rezervi, birçok otel, tatil köyü ve eğlence adası kurulması planlanmaktadır.

Adanın inşaat ve planı ve tesislerin planlanışı

Ada bittiğinde ise Tuvalulara ek turizm geliri sağlayacağı gibi ada kendi kendine yeterli suyu ve enerjiyi sağlayacabilecek.

Pekiyi Tuvalular başka planları var mı?

Tuvalular ülkeleri dalga erozyonuna kurban gitmemesi ve aksine büyümesi için şimdiden kıyılarında mangrove ormanları yetiştirmeye şimdiden başlamışlardır.

Mangrove tuzlu suda ve sahilde yetişebildikleri için dalga erozyonunu önlemekte çok etkili bir bitkidir.

Mangrove Ormanı

Avustrulya madenlerinden çıkan atık toprağı ithal ederek adalarının etrafında bir set oluşturmayı da planlamaışlar, ama bilinmeyen çevresel etkileri nedeniyle bu plana şu an sıcak bakmıyorlar.

Çinliler yapay adalarını onlar için yapmayı teklif etse de uzun vadeli düşünen bu halk bağımsızlıklarını gölge düşürecek bu teklifi red etmiştir.  Çalışkan Tuvalu halkının tek bildiği ada ülkelerinin sonuna kadar bağımsız kalacağı ve onu hiçbir koşulda terk etmeyecekleridir.

Çılgın projeleri şimdiden hazır olan Tuvaluların geleceği her birlikte izleyeceğiz?

Bu arada çok daha şanslı olan fakat şansını kullanamayan Nauru adasına bakmak isterseniz makale ve videoya buradan ulaşabilirsiniz.. Tuvalu halkının aksine Naurulular BM’de oylarını satmak gibi her türlü yolu denemektedir fakat kötü yönetim sonlarını hazırlamaktadır.

Az bilinen gerçek hikayelerle görüşmek dileğiyle.

Yorumlarınızı lütfen Youtube kanalımız aracılığıyla bize iletiniz.

Youtube kanalımıza abone olarak bizi takip edebilirsiniz.

Recent Posts